Image

یکی از روش‌های سالم برای پاکسازی پوست، استفاده از بخور به صورت ساده یا همراه با عصاره‌های گیاهی است که با این کار، منافذ پوست باز شده و به‌صورت سطحی و عمقی پاک می‌شود.با توجه به پیامک‌های زیاد خوانندگان محترم درباره بخورهای پوستی و سوال‌های آنان درباره روش‌های استفاده و موارد کاربرد آن، بر آن شدیم تا دراین باره بیشتر بنویسیم.
این بخور را می‌توان همیشه ودرهمه جا انجام داد. به این صورت که پوست را درمعرض بخار آب قراردهید ولی مواظب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند.با این کار آلودگی‌ها و چربی‌ها و سلول‌های شاخی از سطح پوست تمیز می‌شود و پوست شما مرطوب می‌گردد و مرطوب بودن مانع ایجاد چین وچروک‌ها می‌شود. بعد از این بخور می‌توان از ماسک استفاده کرد.
 
بخورگل ختمی‌و بابونه
این بخورعلاوه بر اینکه موجب تمیزی و مرطوب شدن پوست می‌شود، باعث ضدعفونی، روشن شدن و شادابی پوست نیز می‌شود. بهترین کاری که می‌توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاده از انواع ماسک‌ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، استفاده از آب لیموترش است که باید به کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آب لیموترش را روی پوست بمالید و پس از 30 دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.
برای این کار مقداری گل ختمی‌ و گل بابونه (گل ختمی ‌دو برابر گل بابونه) را در ظرف آب جوش می‌ریزیم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقیقه می‌بندیم تا با حرارت ملایم دم بکشد و سپس در ظرف را برمی‌داریم و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف می‌اندازیم و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ می‌دهیم و این عمل را چند بار تکرار می‌کنیم.در فاصله میان تکرارها می‌توان استراحت کرد.
مزایا و معایب بخور گرم
در دستگاه‌های بخور گرم، بخارآب داغ به وسیله یک المنت حرارتی تولید می‌شود.
احتمال رشد باکتری و کپک در مخزن آن اندک است. در تسکین احتقان بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی سودبخش‌تر است. سبب انتشار مواد معدنی موجود در آب به هوا نمی‌شود.بنابراین می‌توان مخزن آن را با آب شیر پر کرد اما بهتر است مخزن این دستگاه بخور را نیز با آب مقطر پر کنید، چراکه رسوب املاح موجود در آب شیر در دستگاه بخور گرم عمر دستگاه را کاهش می‌دهد. امکان افزودن مواد ضدعفونی‌کننده و  خوشبو‌کننده در آنها وجود دارد. از سوی دیگر، عیب این دستگاه‌ها آن است که مصرف انرژی برق آنها بالاست. احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داغ داخل مخزن وجود دارد.

Image
مزایا و معایب بخور سرد؟
تکنولوژی دستگاه‌های بخور سرد متنوع هستند:
رطوبت‌ساز پروانه‌ای: در این دستگاه یک دیسک دوار آب را به سوی یک افشانه شانه‌ای شکل پرتاب می‌کند.بنابراین قطرات ریز آب به صورت مه از دستگاه خارج می‌‌شود.
رطوبت‌ساز تبخیری: در این دستگاه، فتیله‌ای آب درون مخزن را به خود جذب می‌کند.سپس توسط پنکه‌ای به فتیله دمیده می‌شود که موجب تبخیر آب از فتیله می‌شود.هر قدر رطوبت نسبی هوا بیشتر باشد، خروجی بخار آب در این دستگاه بخور کاهش می‌یابد.در واقع خروجی به طور خودکار تنظیم می‌شود.
رطوبت‌ساز اولتراسونیک: دارای یک دیافراگم فلزی است که با فرکانس فراصوت مرتعش شده و آب را به صورت مه به فضای اطراف پراکنده می‌کند.
مزایا و معایب بخور سرد
از آنجایی که بخار آن سرد است خطر سوختگی (به ویژه برای خردسالان) ایجاد نمی‌کند. مصرف انرژی آنها کمتر است.
آب سرد محل مناسبی برای تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها است و از آنجایی که در بخور سرد قطرات ریز آب به هوا پراکنده می‌شود، باکتری‌ها و مواد زیان‌آور دیگر نیز به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند بنابراین مخزن آب آنها باید هر روز با آب و صابون شسته شود.
از آنجایی که در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب در هوا پراکنده می‌شود (به غیر از رطوبت ساز تبخیری) باید مخزن آب آنها را با آب مقطر پر کرد (در غیر این صورت مواد معدنی موجود در آب به صورت گرد و غبار در محیط منزل پخش خواهند شد).
بخور سرد فراصوت کم‌صداترین و بخور گرم پرسروصداترین دستگاه‌های بخور هستند. برخی از رطوبت‌سازهای مدرن دارای ضدعفونی‌کننده آب و کارتریج سختی‌گیرآب نیز می‌باشند.